Projektowanie oświetlenia

Funkcja, natężenie, rodzaj wykorzystanego źródła światła, sposób montażu to tylko niektóre z elementów, które trzeba mieć na uwadze w trakcie projektowania oświetlenia. Określiłeś już funkcję oświetlenia, wiesz jak wykorzystasz oświetlenie techniczne i dekoracyjne, wiesz czego szukasz. Na tym etapie jedną z niewiadomych pozostaje jak to wszystko ze sobą zagra, czy założone natężenie jest wystarczające dla konkretnych pomieszczeń, czy rozmieszczenie punktów jest optymalne. Te wątpliwości pozwala rozwiać projekt i wizualizacja oświetlenia. Zastosowanie takiego rozwiązania pomaga uniknąć kolejnych zmian w projekcie, przesuwania punktów świetlnych na gotowych powierzchniach czy łatania niepotrzebnych otworów montażowych a co za tym idzie eliminujemy zbędne komplikacje zanim się pojawią. Takie rozwiązanie pozwala również na przygotowanie alternatywnych propozycji.

Obliczenia fotometryczne

Obliczenia fotomertyczne są z reguły wymagana w przypadku projektowania obiektów komercyjnych, biura, hoteli etc. W takim przypadku na podstawie przesłanego rzutu w formie pliku .dwg lub .pdf wykonujemy projekt za pomocą programu DialuxEvo uwzględniające najnowsze standardy zawarte w dokumencie EN 12464-1:2021.

Projekt zawiera wszystkie elementy niezbędne do dołączenia go do dokumentacji projektowej. W trakcie jego wykonywania uwzględnione zostają:

- średnie natężenie oświetlenia Ēm na płaszczyźnie roboczej
- równomierność natężenia oświetlenia U0
- wskaźnik oddawania barw Ra
- wskaźnik olśnienia UGR

Tak przygotowany projekt zawiera:

- listę opraw wykorzystanych w projekcie
- arkusze danych produktu
- obiekty obliczeniowe z poziomami użytkowymi
- sceny świetlne- plan sytuacyjny opraw
- grafiki false color wraz ze średnim natężeniem światła w lx

Projekt i wizualizacje

Z doświadczenia wiemy, że nic nie cieszy Inwestora lub Klienta bardziej niż możliwość zobaczenia światła w jego własnym projekcie. Wychodząc na przeciw tym oczekiwaniom, przygotowujemy pełny projekt oświetlenia wraz z wizualizacjami.

Aby w pełni oddać realność wykonanego projektu poprosimy Cię o bryłę 3d pomieszczenia, w którym zaplanowane ma zostać oświetlenie. W takiej sytuacji możemy idealnie odwzorować rozmieszczenie oświetlenia oraz jego wpływ na wnętrze, stworzyć odpowiednie sceny świetlne czy dobrać parametry techniczne opraw oświetleniowych.

Od razu w tej sytuacji nasuwa się pytanie czy taki projekt będzie potrzebny kiedy oświetlenie zostało już uwzględnione w projekcie wnętrza? Jako odpowiedź zostawimy tutaj ten cytat Walter'a Gropiusa:

“Choć prawdą jest, że twórcza iskra zawsze pochodzi od określonej jednostki, to dzięki nawiązaniu bliskiej współpracy z myślą o realizacji wspólnego celu może ona, korzystając z nowych bodźców i inspirującej krytyki zespołu, osiągnąć więcej, niż gdyby działała w pojedynkę.”

Koncepcja

Pracownie architektoniczne, projektanci wnętrz, architekci krajobrazu - każdy z Was ma swój niepowtarzalny styl, niebanalne i innowacyjne pomysły, nieszablonowe podejście do kolejnych zleceń a przede wszystkim pasję, która napędza Was do podejmowania nowych wyzwań. Rozumiemy, że Wasza praca to także ciągła analiza rozwiązań, dostępnych materiałów, środków wyrazu, potrzeb klienta i możliwych komplikacji - co za tym idzie setki podejmowanych decyzji.

W UMI light zajmujemy się oświetleniem, jednak najważniejszym co możemy Ci zaoferować nie jest designerska lampa w dobrej cenie ale czas! Czas tak ważny przy realizacji projektu i tak cenny w XXI wieku.

Dlatego na tworzoną przez Nas koncepcję składają się następujące elementy:

- doradztwo przy wyborze oświetenia zarówno technicznego jak i dekoracyjnego oraz związanych z nim kwestiach technicznych
- udostępnienie niezbędnych narzędzi i materiałów - pliki 3D, katalogi, wzorniki, karty katalogowe etc
- przedstawienie dostępnych produktów oraz alternatyw
- pisemna propozycja stworzenia scen świetlnych

Cennik

Cena wykonania projektu oświetlenia uzależniona jest od jego zakresu i czasu poświęconego na jego wykonanie. Zaproponowanie jednolitej ceny od m2 nie jest w takim przypadku możliwe.

Każdorazowo poprosimy o przesłanie plików, które umożliwią nam określenie wartości projektu indywidualnie.

Dokumenty, które są potrzebne do jej określenia to:

- rzut pomieszczeń, które mają zostać objęte projektem w formie .dwg lub .pdf
- określenie wysokości oraz konstrukcji sufitów

Po otrzymaniu kompletu informacji jesteśmy w stanie przygotować ofertę.